Stretnutie (5)

 
 
ZBOJNÍK ĎURO:     A teba –či lustrovali?

ZBOJNÍK ONDRO: Lustrovali veru. A báu som sa , veru som sa báu… Zastruhaný vlas by

                                    mi do riti nevošieu.

ZBOJNÍK ĎURO:     A?

ZBOJNÍK ONDRO: Nyšt. Materiály sa akoby zázrakom stratili.

ZBOJNÍK ĎURO:     Možno sa raz nájdu…

ZBOJNÍK ONDRO: Ej, veru nenájdu… A teba? Teba lustrovali?

ZBOJNÍK ĎURO:     A mňa za čo? Veď ja som u Rákoczyho slúžiu. U husárov. A tak ma

                                    potom totalitný režim cisárskej Viedne … Užil som si svoje… škoda

                                    staré spomínať Teraz ma rehabilitovať majú. Možno mi i hodnosť

                                     majora udelia… 

ZBOJNÍK ONDRO: Veď ty, Ďuro, by si raz našim hovorcom byť mohou… alebo

                                     generálnym… či aspoň poradcom… Keby sme raz takto odbory… alebo

                                     nezávislú zbojnícku iniciatívu… Dnes každý zbojník len na vlastnú

                                     päsť.

ZBOJNÍK ĎURO:     A veru nemohou…

ZBOJNÍK ONDRO: Prečo?

ZBOJNÍK ĎURO:     Lebo… Vieš, Ondži, ja som nesedeu… Mňa ti rovno za rebro…

                                    A kotolňu som ani zďaleka nevideu. Len zbojnícke vatry na hronskom

                                    pohorí…

ZBOJNÍK ONDRO: Všetká česť… A komu česť – tomu česť.

ZBOJNÍK ĎURO:     Turoňovi trúba. 

ZBOJNÍK ONDRO: A, Ďuri, aj tvoje meno by očistiť náčim…

ZBOJNÍK ĎURO:     Moje?

ZBOJNÍK ONDRO: A vari nevieš, že v Povstaní tvojim menom in memoriam jednu brigádu

                                    pomenovali?

ZBOJNÍK ĎURO:     Nevrav. Tak to som ozaj nevedeu. Veď ja som v živote na nijakej

                                    brigáde nebou. Ani na zemiakovej, ani na… repnej, ba ani keď kostol

                                    stavali. Na brigády som nechodiu, lebo na pánskom bili povinné.

ZBOJNÍK ONDRO: Ani na sená..?

ZBOJNÍK ĎURO:     Ani. Ja som na senách zakaždým sennú nádchu dostau. Som na seno

                                    alergický.

ZBOJNÍK ONDRO: A ja som ti alergický na každú robotu.

ZBOJNÍK ĎURO:     Veru, od roboty kone dochnú. Nieto ešte my, zbojníci… Ja aj keby som

                                    robiu, by som sa iba robiu, že robím…

 

ZBOJNÍK ONDRO: Veď aj ja len takto… Veď ma poznáš…

ZBOJNÍK ĎURO:     Viem. Figliar si bol. Či by si sa dnes z toho dostau:  Valaška, karabín

                                     a pištoliek dvoje… A paragraf máš na krku. Nedovolené ozbrojovanie.

ZBOJNÍK ONDRO: Hja, že či! Valašky sú aj taká fajta oviec. Pištoliek, pištoliek… tu by

                                    mohlo ísť o prieklep – píšťaliek dvoje… A píšťalky predsa zakázané nie

ZBOJNÍK ĎURO:     A karabín?

ZBOJNÍK ONDRO: Kara – je vozík. A bin…   Vari  nevieš po rakúsky? Ich bin Ondro.

ZBOJNÍK ĎURO:     Nezmenil si sa, Ander. Iba ľaľa – to lístie… už sa na tej hore dáko

                                    červeneje… Kdeže sa ten šuhaj na zimu podeje? 

ZBOJNÍK ONDRO: Ktorý, ktorý že to šuhaj?

ZBOJNÍK ĎURO:     Nuž my všetci – ty, ja, Ilčík, Surovec, Gajdošík, Uhorčík, Gustavčík,

                                    Miloščík, Šlapančík, Štepančík, Vasilčík, Lajoščík, … Všetko samý –

                                    čík! 

ZBOJNÍK ONDRO: No, možno si urobí kolibu z tej hustej čečiny, alebo… bude o neho

                                    postarané. Miesta je dosť… V tomto,…onom,… akože sa to len…?

ZBOJNÍK ĎURO:     V domove dôchodcov.  Amnestia bola. Všetkých pustili.

ZBOJNÍK ONDRO:  Do Ružomberka – či nepôjdeme?

ZBOJNÍK ĎURO:     A to už načo?

ZBOJNÍK ONDRO: Na jarmok… Otca Hlinku oslavovať…

ZBOJNIK ĎURO:     A či sa nebojíš? Veď nás zlapať môžu.

ZBOJNÍK ONDRO:  Kto?

ZBOJNÍK ĎURO:     Temné sily.

ZBOJNÍK ONDRO: Nemáme sa čoho báť. Pankáči i holé lebky sú na našej strane. Aj starý

                                    šerif je náš človek.   Maďar jak repa, ale náš. Len je málo doma.

                                    Hlavne, že je proti násiliu.

ZBOJNÍK ĎURO:     Tak ta teda poďme.

ZBOJNÍK ĎURO a

ZBOJNÍK ONDRO: (vyťahujú z káps slaninku, syr, chlebík, tabačik, fajočky, slivovičku,

                                     kávu, na pni rozprestrú obrúsok a konzumujú a konzumujú… )

 

 

                                                   (Opona nepadá, lebo žiadna nie je)            

 

                                                                                       1 9 9 1

                                                                                       D r a g o
 
predošlý článok ………………. nasledujúci

Na Zemi

26.06.2026

Na Zemi sme len na stáži Pán Život si nás ustráži Cvakajú zuby Cerbera Orfeus motív naberá .

Sníva sa mi

24.06.2026

Natiahnem si stuhlé údy Pokým Rozum svetom blúdi Uvoľním si mužné svaly Kým hodiny nezastali .

Kaktus 30

22.06.2026

Kde bolo…, si už ani kajúcnici nepamätajú. Kto sa smeje naposledy, tomu nie je veľmi do smiechu. .

Aleksandar Vučič

Srbsko čaká politické zemetrasenie. Vučić oznámil odchod aj predčasné voľby

27.06.2026 20:30

Prezident mesiace čelil tlaku protivládnych protestov.

Venezuela Earthquake

Počet obetí stredajšieho zemetrasenia vo Venezuele stúpol na 1430

27.06.2026 20:10

Zranených je viac ako 3200 ľudí, nezvestných viac než 55.000.

Vojak Bundeswehru

Nemecko naráža na tvrdú realitu: armáde chýbajú desaťtisíce vojakov, v hre je návrat povinnej služby

27.06.2026 18:25

Do leta 2027 musí rozhodnúť, či obnoví povinnú službu.

Venezuela Katastrofy Zemetrasenia

Zázrak v troskách Venezuely: našli živé 18-dňové bábätko, do krajiny mieria záchranári zo Slovenska

27.06.2026 18:10

Do Venezuely zasiahnutej zemetrasením prišlo vyše 1600 záchranárov zo zahraničia.

Drahoslav Mika

fejtóny, aforizmy, básničky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,638
Celková čítanosť: 7562603x
Priemerná čítanosť článkov: 2867x

Autor blogu

Archív