Založ si blog

Jeseninovská sága 5 – Zinaida Rajch

Сергей Александрович Есенин    

.. dobrá herečka
.

Зинаида Николаевна Райх

          Zinaida Nikolajevna Rajch, ruská herečka. Narodená 3. júla 1894 v Rostove na Done (za dôveryhodnejší variant miesta narodenia pokladám Bližnije Meľnicy blízko Odessy), zavraždená 15. júla 1939 v Moskve.

Jej otec August Rajch (Reich) bol po svojich predkoch sliezskym Nemcom, ale sám sa už cítil byť Rusom. Matkou jej bola šľachtičná Anna Viktorova, ktorej otec bol sociálnym demokratom, a Anna si jeho myšlienky osvojila.

Rodina Rajchovcov žila v Benderoch (v dnešnom Moldavsku). Tu chodila Zinaida na gymnázium, z ktorého ju po 8. ročníku vylúčili pre jej politické názory. V Kyjeve pokračovala v štúdiu na vyššej dievčenskej škole. V roku 1913 vstúpila do strany eserov (Strana socialistov – revolucionárov). Z Kyjeva sa Zinaida sťahuje do Petrohradu a jej rodičia do mesta Orjol k staršej dcére Varvare. Kvôli kontaktu s esermi bola pod policajným dohľadom.

Зинаида Райх

V Petrohrade sa Zinaida zapísala na historicko – literárnu fakultu – ženské kurzy, kde študovala sochárstvo a jazyky.  Po skončení pracovala ako tajomníčka eserských novín „Delo naroda“ ( Národná vec, Vec ľudu) . Tu spoznala svojho budúceho manžela, ktorý v novinách uverejňoval svoje básne – Sergeja Jesenina. Ona mala 23 rokov, on 19. Zosobášili sa 30 júla 1917 v cerkvi dediny Tolstikovo neďaleko Vologdy. Až potom odcestovali do Orla, aby sa rodičia Zinaidy zoznámili so svojim zaťom. Mladí sa vrátili späť do Petrohradu. Tu však bývali oddelene. Počas svadobnej noci Sergej totiž zistil, že nebol Zinaidiným prvým… Hoci mu to tvrdila.

Rok 1918. Ruská vláda sa sťahuje z Petrohradu do Moskvy a Sergej tiež.  Manželka Zinaida odchádza do Orla, kde 29. mája porodila dcéru Tatianu. Tu pracovala na viacerých miestach v oblasti umenia a kultúry, väčšinou na vedúcich postoch. Viedla prednášky na tému Dejiny divadla a odievania.  Po odchode Denikinovej armády z Orla sa sťahuje Zinaida s dcérou k manželovi do Moskvy. Nie sú však dlho spolu, opäť sa rozchádzajú. 3. februára 1920 porodila Zinaida Jeseninovi syna Konstantina. Chlapec bol slabý, ochorel, a tak matka s ním odchádza do Kislovodska. Syn sa vyliečil, ochorela Zinaida. Vzťahy v rodine čoraz častejšie vyusťujú do hádok.

Vo februári 1921 podáva Jesenin žiadosť o rozvod. Rozviedli ich 21. októbra 1921 podľa starého kalendára. Dcéra mala tri roky, syn jeden. Zinaida rozchod znášala ťažko  a liečila sa na psychiatrickom oddelení.

Сергей Есенин / Sergej Jesenin v r. 1917

Zinaida začína študovať na vysokej škole divadelnú réžiu. Jej spolužiakmi boli také zvučné mená ako napr. režiséri S.M. Ejzenštejn  (Film Krížnik Poťomkin) či S.I. Jutkevič. Školu vtedy viedol nie menej známy divadelný režisér Vsevolod Emiljevič Mejerchoľd (1874 – 1940, zastrelený). S ním sa Zinaida poznala ešte z politickej činnosti. Čoskoro sa zblížia a stavajú sa manželmi. Ona bola od neho o 20 rokov mladšia. Keď s ňou Mejerchoľd začínal paktovať, nebol ešte rozvedený s prvou manželkou Oľgou Michajlovnou Munt. Keď táto videla, že sokyni musí uvoľniť miesto, prekliala ich oboch: -Bože, pokáraj ich!

Mejerchoľd si adoptuje Jeseninove deti a má ich rád ako vlastné. Jesenin ich sporadicky naďalej navštevoval. Podľa viacerých zdrojov sa stretávali tajne. Že ho stále milovala, bolo vidieť aj na jeho pohrebe, kde verejne prejavovala  svoje city k nemu.

K Zinaide sa prisťahovali aj jej rodičia z Orla.

Hereckým debutom Zinaidy na scéne Mejerchoľdovho divadla bola úloha Aksiuše z hry Alexandra Nikolajeviča Ostrovského (1823 – 1886) Les. Hrala v nej ideál dievčiny z ľudu. Postupne sa vypracovala na jednu z najznámejších herečiek Moskvy. Pravdaže, úlohy jej manžel vyberal „na mieru“.

V decembri 1937 po premiére hry Ako sa kalila oceľ (podľa románu Nikolaja Ostrovského) noviny Pravda uverejnili „kritický“ článok s názvom Cudzie divadlo, ktorým sa začal „hon na Mejerchoľda a jeho rodinu“. Tento hon podporil aj v tom období jeden z najznámejších pilotov Valerij Čkalov. Začiatkom roka 1938 bol Mejerchoľd uvoľnený a jeho divadlo zatvorené.

Roku 1939 Mejerchoľda zatkli. Kariéra jeho manželky sa prerušila. Zinaida naberie odvahu a píše list Stalinovi, v ktorom sa pokúša presvedčiť ho, že Mejerchoľd je geniálny režisér, a on, Josif Vissarionovič, sa v divadelnom umení vôbec nevyzná…(Nezdá sa mi , žeby mala odvahu napísať to až takými slovami… ale podľa toho čo nasledovalo…)  Čoskoro prišli… Vykonali domovú prehliadku…

Зинаида Николаевна Райх

Tragická noc 14./15. júla 1939. Zinaida Rajch bola beštiálne zavraždená. Dvaja útočníci vliezli do bytu cez balkón a nožom jej spôsobili 17 rán (podľa dcérinych spomienok 7 rán). Z bytu nezmizlo nič… Zinaida skonala pri prevoze do nemocnice. K vražde došlo 24 dní po uväznení jej manžela Mejerchoľda. Vražda je  dodnes „zahalená tajomstvom“ a neobjasnená.

Pochovaná je Zinaida v Moskve na Vagaňkovskom cintoríne, neďaleko hrobu Sergeja Jesenina. Pohreb bol veľmi tichý. Za truhlou kráčali iba najbližší príbuzní. Z priateľov – nikto. Báli sa… (Ako to už v živote býva…)

Niektoré zdroje jemne naznačujú aj iný ako vrúcny vzťah Zinaidy Nikolajevny k Jeseninovi. A Jeseninova neter, dcéra jeho sestry Jekateriny, Natália Jesenina / Nasedkina svedčí o pravom opaku. Informácie má udajne od svojej matky… Zinaida Jeseninovi nikdy neodpustila to, že ju ohrdol. Znenávidela všetkých Jeseninovcov. (To sa prenieslo aj na jej dcéru Tatianu). Ešte pri básnikovom živote žiadala Sergeja, aby dovolil zmeniť priezvisko ich dcére Tatiane, lebo s ním má iba nedorozumenia. Jesenin súhlasil. No Tatiana po celý život, aj keď bola vydatá za Kutuzova, nosila priezvisko Jesenina. A to nosili aj jej deti… Zinaida sa vraj po rozchode Jeseninovi neustále vyhrážala, že ho celkom zbaví otcovstva a že ho morálne zničí. Tak teraz si každý čitateľ môže vybrať. Aký bol skutočný stav vecí a vzťah Sergeja a Zinaidy sa asi už nikdy nedozvieme. Možno sú pravdivé obe verzie, aj veľká láska sa občas zmení na nenávisť (a naopak)… a Zinaida Rajch bola, ako som už spomínal, naozaj veľmi dobrá herečka…

Po básnikovej smrti pripravila o dedičný podiel Jeseninovho otca, vtedy už nevládneho invalida. Našla však prekladateľov Jeseninových diel do nemčiny a francúzštiny a zabezpečovala ich vydávanie. (Tak aspoň o tom píše Natália…)
.

Sergej Jesenin (a Sergej Klyčkov) v r. 1918

 

Zinaida s otcom

 

Vsevolod Mejerchoľd a Zinaida Nikolajevna Rajch

 

Zinaida Rajch s dcérkou Tatianou a synom Konstantinom, deťmi Sergeja Jesenina

 

Zinaida Rajch na scéne divadla / Портрет Зинаиды Райх в роли Маргариты Готье

Pieseň Solovuška na slová
Sergeja Jesenina, spieva autor hudby Sergej Bezrukov


Detto s textom (MP3) http://www.playcast.ru/view/1084299/d1d29cf31f1ff076d67298755e214c2204432f32pl

…………………………………………………………………………………..

Eseri :  Socialisti – revolucionári, politická strana v Rusku, opierajúca sa o roľníctvo.  Vznikla roku 1902, po februári 1917 vytvorili spolu s menševikmi dočasnú vládu. Po VOSR sa väčšinou postavili proti boľševikom, Ľaví eseri sa k nim pridali. Roku 1918 vyvolali protiboľševické povstanie, ktoré bolo potlačené. Mnohí z eserov odišli do emigrácie.

Čkalov


Čkalov: Valerij Pavlovič Čkalov, 1904 – 1938, skúšobný pilot, letecký akrobat, hrdina ZSSR, testoval asi 70 typov lietadiel a pri testovaní typu Polikarpov I-180  zahynul – vypovedal mu motor. Preslávil sa dlhými letmi, napr. z Moskvy do Vancouveru ponad severný pól.   Let trval vyše 63 hodín (12 000 km, podľa iného údaja 9130 km). Podobných letov absolvoval viac.
.
Denikin:  Anton Ivanovič Denikin, 1872 Wloclawek pri Varšave – 1947 USA generálporučík ruskej cárskej armády, bielogvardejský generál v občianskej vojne v Rusku 

Jutkevič:  Sergej Josifovič Jutkevič, 1904 – 1985, divadelný režisér, inscenoval hlavne hry o Leninovi.

Ejzenštejn


.

Ejzenštejn: Sergej Michajlovič Ejzenštejn, 1898 – 1948, ruský režisér, priekopník filmu v Rusku (Krížnik Poťomkin, Alexander Nevský, Ivan Hrozný , Desať dní, ktoré otriasli svetom, …)
.

Kyjev / Фотографиa старого Киева

 

Orel / Старый город Орел


zdroj  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

.
D r a g o     XI/2011

Sám s Dušou

07.07.2022

Splynuli s nocou vrany. S lampášom Mesiaca Túlam sa zadumaný Bodla by domáca .

Ostropestrec 76

04.07.2022

Dôchodky sú nízke, lebo na vyššie by zhrbení dôchodcovia aj tak nedočiahli. . Keby utečenci utekali ďalej okolo sveta, došli by domov. .

Tečie Voda

01.07.2022

Pod briezku si sadnem, otvorím si Dušu Možno sa z nej vrabce napijú Opreteky s časom korytnačky klušú Ponúka mi Slnko Hostiu .

web Putin Nevesta

Tancovala s Putinom. Exministerka po hrozbách smrťou ušla z Rakúska

07.07.2022 05:00

Je len jednou z mnohých rakúskych politikov, ktorí mali nadštandardné vzťahy s Ruskom. S Vladimirom Putinom si však na svojej svadbe zatancovala len ona.

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Nápad trestať krajinu s najväčším jadrovým arzenálom je absurdný, ohrozuje to ľudstvo

06.07.2022 20:32

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v stredu varoval svet pred snahou postaviť Rusko pred tribunál za jeho inváziu na Ukrajine.

Richard Sulík, SaS

OĽaNO hrkútalo, Sulík bol tvrdý, Kollár rezolútny: Túto psychiatriu treba už ukončiť

06.07.2022 19:05

OĽaNO prišlo so zmierlivým tónom, SaS s ultimátom. Čo na to zvyšní koaliční partneri? Kollár poslal odkaz obom stranám.

rocco morabito interpol ndrangheta

Brazília vydala do Talianska významného bossa kalábrijskej mafie 'Ndrangheta

06.07.2022 17:32

Podľa vyšetrovateľov bol Rocco Morabito od 90. rokov jedným z hlavných organizátorov nelegálneho obchodu s kokaínom medzi Latinskou Amerikou a Talianskom.

Drahoslav Mika

fejtóny, aforizmy, básničky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1,961
Celková čítanosť: 4752282x
Priemerná čítanosť článkov: 2423x

Autor blogu

Archív