Založ si blog

Jeseninovská sága 7 – Voľpinovci

Сергей Александрович Есенин  
 
Manželka Nadežda a syn Sergeja Jesenina  Alexander
 
(Chronologicky by mal nasledovať blog o Isadore Duncan, ten je však už uverejnený pod názvom Tancovať som začala už v matkinom lone… )
 
          Nadežda Davydovna Voľpin, manželka Sergeja Jesenina.  

Narodila sa 6. februára 1900 v Mogiľove, zomrela 9. septembra 1998 v Moskve.

          Ruská poetka – imaginistka, prekladateľka, memoaristka. Dcéra prekladateľa a právnika Davyda Samuiloviča Voľpina a učiteľky hudby Anny Borisovny Voľpin, rodenej Žislin (absolventka varšavského konzervatória). Bratom Nadeždy bol dramaturg Michail Davydovič Voľpin. 

          Nadežda v roku 1917 skončila   gymnázium a dala sa na štúdium prírodných vied. Zapísala sa na fyzikálno – matematickú fakultu moskovskej univerzity. Po roku však štúdium zanechala.

Sergej Jesenin v r. 1917

          Ešte na gymnáziu začala písať verše. Primkla k skupine básnikov – imaginistov. Roku 1919 bola prijatá za členku Zväzu básnikov. Stávalo sa, že recitovala na tých istých večierkoch ako Sergej Jesenin. Tak sa aj spriatelili. Keď sa zoznámili, manželstvo Jesenina a Zinaidy Rajch bolo už v rozklade. Priateľstvo s Nadeždou prerástlo do nového manželstva. (U žiadneho životopisca som neobjavil dátum a dokonca ani rok ich sobáša.) Manželstvo, ako aj všetky ostatné Jeseninove manželstvá, nemalo dlhé trvanie.

Nadežda so synom Alexandrom Sergejevičom Jeseninom (Voľpinom)

          Roku 1924 teda už po rozchode so Sergejom Jeseninom, odchádza Nadežda do Leningradu, kde sa im 15. mája narodil syn Alexander Sergejevič Jesenin – Voľpin. (V živote podľa okolnosti používal jedno alebo druhé priezvisko)

Alexander Jesenin – Voľpin bol teda podľa niektorých životopiscov nemanželským synom bývalých manželov… 
 
          Práve Voľpinovci prichýlili Jeseninovu sestru Jekaterinu s deťmi, keď boli perzekuovaní, a keď to odmietla urobiť vlastná sestra Šura. 

          Neskôr sa Nadežda vydáva za vedca Michaila Voľkenštejna (fyzikochemik a biofyzik, 1912 – 1992) 

v úctyhodnom veku

          Prekladala z francúzštiny, angličtiny, nemčiny, latinčiny, čiastočne aj z gréčtiny (Goethe, Ovidius, W. Scott, C. Doyle, Merimé, Hugo, F. Cooper, Golthworthy,…). Cez vojnu sa v Ašchabade naučila po turkménsky a prekladala turkménsku poéziu. 

          Roku 1980 vydáva memoáre Stretnutie s priateľom, venované hlavne Sergejovi Jeseninovi. Zachovali sa aj archívne materiály o ďalších priateľoch – básnikoch:  Majakovskom, Pasternakovi, Mendeľštamovi,…

Надежда Давидовна Вольпин 1993

          Zomrela, keď jej do stovky chýbali dva roky.
 

Alexander S. Jesenin – Voľpin

 

         Alexander Sergejevič Jesenin – Voľpin  (Alik, Alek). Narodený 12. mája 1924 v Leningrade. Jediný ešte žijúci syn Sergeja Jesenina a Nadeždy Voľpin. (Do svojho odchodu zo ZSSR používal iba priezvisko po matke – Voľpin)  

          Matematik, logik, filozof, básnik, právnik, ochranca ľudských práv, disident,… Od roku 1972 žije v Bostone, USA. V sovietskych vyhnanstvách, väzeniach a psychiatrických liečebňach strávil 14 rokov. 
 
          Svojho otca, Sergeja Jesenina, chlapec nepoznal. Ako spomína jeho matka Nadežda, Sergej ani nechcel, aby sa mu narodil ďalší, v poradí štvrtý potomok. Nahováral ju na umelé prerušenie tehotenstva. Aby ju neovplyvňoval, odišla do Leningradu, aby tam mohla porodiť. 

          Roku 1933 sa s matkou sťahujú z Leningradu do Moskvy. Roku 1946 sa stáva absolventom mechanicko – matematickej fakulty Moskovskej štátnej univerzity. Do armády ho nepovolali pre politickú nespoľahlivosť a radšej mu „naordinovali“ schizofréniu. Roku 1949 zakončil ašpirantúru vo vedecko-výskumnom ústave pri Moskovskej štátnej univerzite. Obhájil vedeckú dizertáciu z matematickej logiky. 

A.S. Jesenin – Voľpin, s priateľmi Ju. Vasilievom a A. Ďjakovou, marec 1989. Jediné ešte žijúce dieťa Sergeja Jesenina.

          Potom odchádza  pracovať do mesta Černovcy (Na Ukrajine blízko hraníc s Rumunskom), kde pôsobí na tamojšej univerzite.Prednáša, píše básne… Za „antisovietsku“ poéziu bol prenasledovaný, práve v Černovcoch bol prvýkrát zatknutý a následovne umiestnený na psychiatrii. Krátko na to, v septembri 1950, ho ako „nebezpečný element“ posielajú na 5 rokov do vyhnanstva do Karagandskej oblasti v Kazachstane.  Amnestovaný bol roku 1953, po smrti J.V.Stalina. Opäť pracuje v oblasti matematiky (intuicionizmus). Od roku 1959 ho zase čakajú dva roky na psychiatrii. Jeho básne sa prepisujú a vydávajú v samizdatoch. Na Západe ich vydáva pod menom Voľpin. Roku 1961 mu v New Yorku vychádza kniha Vesennij listok (Jarný lístok), do ktorej okrem básní umiestnil aj voľný filozofický traktát. Vo filozofii a matematike zastáva pozíciu krajného skepticizmu“ odmieta všetko abstraktné vo viere Boha, nekonečno,… Začiatkom 60. rokov tento princíp prenáša do práva.  Ešte v 50. rokoch dosiahol posmrtnú rehabilitáciu svojho nevlastného brata Jurija Sergejeviča Izrjadnova (zastrelený), z manželstva Sergeja Jesenina s Annou Izrjadnovou.

Есенин-Вольпин в Константинове с актером Н. Баталовым и Н. Сидориной. Апрель 1989.

          5. decembra 1965 zorganizoval v Moskve na Puškinovom námestí verejnú manifestáciu  (prvú od skončenia 2. svetovej vojny v ZSSR), na ktorej požadoval „glasnosť“ , teda aby „strana a vláda“ pred národom nič neutajovali. Týkalo sa to najmä politických rozhodnutí. Okrem iného požadovali verejnosť procesu s nedávno zatknutými disidentmi Andrejom Siňavským a Juliom Danielom, ako aj dodržiavanie sovietskej Ústavy. Manifestácie sa zúčastnilo asi 200 ľudí, vrátane agentov KGB. Voľpina odviezli na výsluch priamo z mítingu. Obdobie rokov 1968 – 1970 strávil väčšinou na psychiatrii. 

          V rokoch 1970 – 1972 pôsobil ako expert Výboru práv človeka v ZSSR. Spolupracuje s podobne zmýšľajúcimi disidentmi Jurijom Orlovom a Andrejom Sacharovom. V 1972. roku spolu s ďalšími členmi Výboru na ochranu práv človeka vyzvali Prezídium Najvyššieho sovietu ZSSR, aby boli vrátené práva násilne presídleným národnostiam a etnickým skupinám. 

          Je autorom celého radu prác z matematickej logiky, právnických diel o právach človeka v ZSSR, ako jeden z prvých začal požadovať právny prístup vo vzťahoch medzi štátom a občanom. Tvrdí, že sovietske zákony nie sú zlé… Ibaže štát ich nedodržiava. 

          Roku 1972 dostal od sovietskych orgánov súhlas na emigráciu do USA. Prednášal na vysokej škole v meste Buffalo a na univerzite v Bostone. 

          Pravdepodobne ešte žije a naďalej sa venuje vede aj poézii. 
 
 
Alexander Voľpin recituje svoje verše 


Milované ženy Sergeja Jesenina 


Гой, ты Русь моя родная / Hej, ty moja rodná Rus!  recituje Valerij Barinov 


A v podaní Sergeja Bezrukova… 


…………………………………………………………………….
 
Imaginizmus: alebo aj imažinizmus – literárny smer z prelomu 19 – 20 st., hlavnou myšlienkou je, že cieľom tvorby je vytvoriť umelecký obraz, metaforu, prípadne celý rad metafór. (Je im blízka teória anarchie – teda „žiadnej vlády“.) 
 
 
         D r a g o      XI/2011

Feferónky 7

30.05.2023

Každá sila raz zoslabne. Aj pracovná. . Keby neboli bývali zrušené niektoré vlaky, život by sa bol vrátil do starých koľají. .

Feferónky 6

28.05.2023

Prasatá utrácame pri prasacom more. Ľudí pri ostatných chorobách. . Ešte nie je najhoršie, ešte nevyliezli sitnianski rytieri. .

Z Bažín

26.05.2023

Na konci plieska chvostom treska Na Pacha pletú páni bič Včerajšie zajtra svitlo dneska Jeden má veľké, druhý nič . Jeden má v päte, druhý v hlave Pod plotom rastú tituly Rozumom hýbať nie je zdravé – Pravidlo platí pre nuly . Nezmyjú kyslé dažde špinu Ktorá je v duši zažratá Nabehla archa na plytčinu Krajinou máta Zubatá . Zrazil sa s koňom Caligula Senát [...]

hasiči nové autá

Najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku sú hasiči

31.05.2023 12:03

Polícii zase úplne dôveruje 12 a skôr 35 percent opýtaných.

Jan Lipavský

Návrat po 37 rokoch? Česko bude kandidovať na členstvo v Bezpečnostnej rade OSN

31.05.2023 12:03

"Žijeme v dobe, keď Rusko narúša svetový poriadok, útočí na podstatu európskej civilizácie," vyhlásil šéf diplomacie.

Michal Šimečka, Progresívne Slovensko

Drsný odkaz: Šimečka dostal krompáčom do hlavy. Neodradí ma to, aj keď je to extrém

31.05.2023 12:00

Na jeden z bilboardov mu niekto „zaťal“ krompáčom do hlavy s odkazom „zbohom“.

Rusko Ukrajina vojaci Suma Ruský dobrovoľný zbor

Ruskí protiputinovskí partizáni najímajú tisíce členov na útoky proti Moskve

31.05.2023 11:35, aktualizované: 12:21

Veliteľ skupiny povedal, že má obrovské počty žiadateľov o členstvo a tí už čakajú, kedy sa budú môcť k partizánom pridať.

Drahoslav Mika

fejtóny, aforizmy, básničky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,075
Celková čítanosť: 5277410x
Priemerná čítanosť článkov: 2543x

Autor blogu

Archív