Hornouhorský zbojník Juraj a jeho družina 1 – úvod do problematiky

     (ad absurdum)
 
     (Osoby budú pribúdať postupne v priebehu dejovej línie)
 
     Začiatok 18. storočia, štvrť na deväť predpoludním v lete. Uprostred horehronského lesa  stojí, ba priam sa leskne, poschodová chata. Pred chatou ohník dohára, aby sme boli čo najpresnejší – už len tak-tak stúpa slabý dym z čiernej  pahreby.

     Vedľa pahreby leží chlap oblečený v horehronskom kroji a chrápe, až sa okolité hory, doly aj roviny  zelenajú. 

V okolí chaty sú porozhadzované odpadky, ani čo by sa v nich medveď tatranský prehrabával. Povaľujú sa tu papieriky od žuvačiek, krabičky od cigariet, prezervatívov, tabaku, plechovky od konzerv, prázdne i poloprázdne fľaše, motyka so zlomeným poriskom, na viacerých miestach je nazvracané, nad zvratkami a výkalmi  poletujú lesné muchy zelenej farby, mäsiarky a zeleninárky. Ani čo by sme sa nachádzali v 21. storočí (Ani Jules Verne si to takto nepredstavoval). Slniečko svieti ani na prvého mája, počuť zurčanie neďalekého potôčika. Chviľami sa v trávičke mihne jašterička prenasledovaná mravčekmi druhu atta z krížovky, po stromoch skáču veveričky, a čistinou sa občas mihne vlk s vyplazeným červeným jazykom. Idylka jedna radosť. Ba čo jedna – dve radosti! Odkiaľsi zhora znie za doprovodu klavíra pieseň Pod horou spí chata malá, spí belasý les… (Sem by mali ľudia chodievať na dovolenku!  – poznámka autora)

 

     O päť a pol minúty neskôr. 

     Lesným porastom sa prediera chlap a mieri k chate. Nie je to síce chlap ako hora, ale je aspoň ako menší pahorok. Venušin. Visia na ňom drelichové gate a ľanová košeľa, oboje presmradnuté potom. Ale aj predtým. Na nohách bačkory, ľavý šnúrok sa ťahá po zemi. Za klobúčikom má zastoknuté odznačiky, odtiaľto bližšie neidentifikovateľné. V ľavej ruke drží veľký košík prázdny húb. V pravej ruke má muchotrávku hľuznatú a myslí pritom na svoju svokrušu. Popri nohách sa mu obšmieta malé čierne psíča, ktoré breše Pod horou, pod horou, čím chce povedať asi toľko, že susedovie Mara  nerada sa češe.  Rasy je neurčitej, možno aj mimozemského pôvodu, akého by si ani sám Švejk (rozumej dobrý vojak) nedovolil ukradnúť. Chvíľami psíča zastavuje, vetrí v povetrí, pretože chlap má vetry. Aj chlap sa pristaví a vetrí. Necíti však nič, iba to, že mu treba cikať. Buďme však otvorení – potrebuje sa vyšťať. V duchu (pozor, iba v duchu, nie v tele) si recituje: -Aneb raděj přichyl k tomu tam se dubisku, jenž vzdoruje zhoubným až dosávadě časúm… (Poslúchne svoj vnútorný hlas, podíde k najbližšiemu dubu,  prichýli sa k nemu a vykoná síce malú, ale nepomerne dlhú potrebu.) Po vykonaní potreby si zaväzuje motúzok na gatiach. 

     -Hľadaj, Floki, hľadaj lumpa! -vydá povel psíčaťu a psíča na všeobecné prekvapenie – hľadá. Či hľadá lumpa, nevedno. 

 

     O tri minúty neskôr.

     Psíča narazí na ľudské zvratky a vývratky(grcky). Šteká a pre niektorých breše. Chlap  vyberie zo záhrenia lupu a vreckový dozimeter, čupne si k zvratkom. Študuje ich a chvíľami aj báda. Mrmle si popod nos:

     -Klobáska…z Valaskej… kyslá kapusta…ovčí syr… aj trocha olomouckého… slaninka…bez chleba…a smrdí…ba presnejšie vonia…tu slivovica…gazdovská…alebo žeby feudálna? Floki, hľadaj! Hľadaj ďalej! 

     Floki hľadá a súdnemu človeku neunikne, že čosi – kamsi  sú pri nám už známej chate. 

     Psíča vrtí chvostíkom (a čím by ešte malo, že?), pribehne k spiacemu chlapovi a naoko radostne ho oblizuje na tvári. Spiaci chlap sa prevráti z chrbta na brucho a spí ďalej. Z ruky mu vykĺzne nedopitá fľaša. Príchodzí chlap sa zohne pre fľašu, privonia, pozrie cez fľašu do slnka, vyleje z fľaše zopár chrobákov a kadejaké nočné motýle a upije si. 

     -Lavórovica, -skonštatuje chlap pre seba a pre čitateľa. -Komu sa ešte chce v dnešných časoch páliť? -húta. -Veď v konzume dostať fľašu za štvrť grajciara. Dokonca tuzexovej. 

 

     O dvanásť minút neskôr.

     -Hééééj, je tu niekto?! -kričí chlap smerom k chate.

     -Niéééé! -ozve sa z chaty. 

     -A kto to teda hovorí?

     -Odkazovač.

     -Do riti s technikou! -odpľuje si chlap a vracia sa k tomu, čo chrápe pri vyhasnutej pahrebe. -Budíček! -kričí a kopne ležiaceho do zadku. 

     Ležiaci sa snaží skočiť na rovné nohy (v rámci akcie Slováci, na nohy!), ale keďže ich má vyformované do písmena „O“, nedokáže to a vyskočí na krivé nohy. 

     -Stoj! -skríkne vyskočivší chlap.

     -Veď stojím…

     -Tak si teda sadni…tamto…na pník…   A…ktože si, že ťa neznám?
 
 
     D r a g o  (pokračovanie…)

Albert

17.04.2026

Včely ma rozboleli Pichľavé, neúnavné Sadajú na pastely Voľakde dymia hlavne .

Hľadanie

15.04.2026

Boli tu pred nami Aj po nás budú. Možno… Životné cunami Vyžmýka z vína hrozno .

Kaktus 16

13.04.2026

Z psychiatrie vás prepustia nie preto, že ste vyliečený, ale že ste taký, ako ostatní. Všimol som si: Tanku chýbajú nárazníky a airbagy. .

Obchod na korze Ladislav Grosman

Neznáma tvorba scenáristu oscarového filmu Obchod na korze. Grosman písal o nacistickom lágri

18.04.2026 08:00

Dnes (18. apríla) je presne 60 rokov od udelenia Oscara za film Obchod na korze. Jeho scenárista Ladislav Grosman bol nielen prozaik, písal aj verše.

rokovanie parlamentu, parlament, danko raši gašpar

ANKETA: Kto z politikov by vás zosobášil? Niektorí by s Dankovým návrhom súhlasili, iní to považujú za hanbu

18.04.2026 08:00

Sobáš pred prezidentom či poslancom? Návrh SNS otvára novú možnosť

Strait of Hormuz / Container ship /

ONLINE: Irán pohrozil zatvorením Hormuzského prielivu, ak bude pokračovať blokáda USA

18.04.2026 07:00

Napätie v Perzskom zálive pokračuje. Irán hrozí uzavretím kľúčového prielivu kvôli pokračujúcim sankciám USA.

koláž, fotky

Niečo ničí ruské jednotky na Ukrajine ako nikdy predtým. Moskve prvýkrát zlyháva jej stará poistka

18.04.2026 07:00

Toto sú najsledovanejšie videá týždňa, ktoré si čitatelia pozerali na Pravde.

Drahoslav Mika

fejtóny, aforizmy, básničky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,603
Celková čítanosť: 7307738x
Priemerná čítanosť článkov: 2807x

Autor blogu

Archív