Založ si blog

Nana Mouskouri

Pod vplyvom Luny a priateľa – blogera Vila som sa dnes poprechádzal po kolíske európskej civilizácie spolu s Argonautmi, s Iásonom sme si dali po kalíšku ouza, a múza Melpomené (alebo to bola Aiodé? – autori sa rôznia), patrónka spevu, mi dožičila podeliť sa o ďalší krásny umelecký zážitok. Predkladám ho teda aj Vám… 

Nana Mouskouri (Nάνα Μούσχουρη), vlastným menom  Ioanna Mouskouri, sa narodila na tom istom ostrove ako Zeus, najvyšší z olympských bohov, na Kréte v mestečku Chania. Je medzi nimi síce veľký vekový rozdiel, ale možno ten krásny hlas jej dal do vienka práve on. Kréta dala svetu veľa zaujímavých ľudí aj z iných oblastí umenia a mnohí ta prichádzali a prichádzajú, aby našli tvorivú inšpiráciu.
Narodila sa teda 13. októbra 1934. Doma ju od malička volali Nana (nie nana v českom zmysle), a tak sa rozhodla používať toto oslovenie ako svoje umelecké meno.

Umelecký talent si u nej všimli okolo jej šiesteho roku, v dvanástom roku jej začali platiť profesionálneho učiteľa. Jej idolmi boli vtedy Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Edith Piaf či Billy Hollyday.  Otec Nany pracoval v miestnom kine ako premietač a mama ako uvádzačka. Mala aj staršiu sestru Jenny. Rodičia sa rozhodli stoj čo stoj dať dcéram vzdelanie a presťahovali sa do Athén. Podľa inej (asi logickejšej) verzie do Athén odišli iba dcéry. Prípadne iba Nana, lebo vraj rodičia nemali možnosť financovať obe dievčatá, a preto sa opýtali učiteľa hudby, kto má väčší talent. Učiteľ povedal, že Jenny má lepší hlas, ale že u Nany spev vychádza zo srdca a cíti potrebu spievať a tým sa realizovať. V roku 1950 sa Nana dostáva na Athénske konzervátorium. Osem rokov študovala klasickú hudbu a operný spev. Potom musela školu zanechať… Na vine bola – hudba. Presnejšie – džez.

Priatelia jej pomohli dostať sa do jednej džezovej skupiny. Začala vystupovať v nočných kluboch. Lenže morálka je morálka a poriadok musí byť – raz ju pri takomto vystúpení „nachytal na hruškách a možno na olivách“ profesor konzervátoria. Zrejme sám súc konzervatívny sa zaslúžil o to, aby Nana ako amorálna študentka opustila školu. Nanu to nejako veľmi nerozrušilo. Vystupovala naďalej v kluboch a tavernách. Robila vlastne to, čo sa jej páčilo. Prvé svoje pesničky nahrala roku 1957 a o rok nato sa zoznámila so známym gréckym skladateľom Manosom Chadzidakisom. Ten rýchlo odhalil, na čo má dievča talent, a navrhol jej spoluprácu. Nana ponuku prijala. O niekoľko rokov sa zúčastnila na Gréckom festivale piesne, obsadila prvé miesto s pesničkou  „Κάπου υπάρχει η αγάπη μου“ – Niekde je láska moja. A vtedy sa vlastne začína jej rýchlo narastajúca popularita.

Roku 1961 sa stáva manželkou Iorgosa Petsilasa. V tom istom roku sa zúčastňuje v Nemecku na festivale Hellada – krajina túžob. Po nemecky zaspievala jednu zo svojich najkrajších piesní Biela ruža Athén na hudbu Manosa Chadzidakisa (ten vychádzal z ľudovej piesne). V 1968. roku jej v maželstve narodil syn, o dva roky neskôr dcéra, po 14 rokoch sa manželstvo rozpadá. Biela ruža Athén bola preložená do 7 jazykov a predalo sa niekoľko miliónov nosičov. Roku 1962 v USA nahráva disk The Girl From Greece Sings – Dievča z Grécka spieva. Nato sa v Paríži zoznamuje s Michelom Legrandom a nahráva vo francúzštine. Roku 1963 na Eurovízii reprezentuje Luxembursko (8. miesto zo 16). Nasledujú jej koncerty po celom svete, vrátane J.Kórey, Singapore, Thajska či Hong-Kongu. Spievala o.i. s Juliom Iglésiasom, Demisom Roussosom. Roku 2003 sa jej manželom stáva André Chapel, s ktorým zatiaľ žijú vo Švajčiarsku. Roku 2006 oznamuje odchod na zaslúžený odpočinok, avšak v ďalších dvoch rokoch koncertuje po mnohých krajinách Europy, J.Ameriky, v Austrálii, USA, Kanade. Spievala v 8 jazykoch, vrátane Ivritu. 24 júla 2008 koncertovala v známom antickom divadle Heroda Attika „nalepenom“ na athénsku Akropolu. Nahrala vyše 1500 piesní, počet jej diskov a albumov pohĺtila história.              

Veľmi ťažko sa mi robí výber pesničiek… Jedna krajšia ako druhá a druhá ako tretia… Ona, Nana, hádam ani nemala „nepodarok“…  A potom prejdite na You Tube… Ťažko sa z neho odchádza… Verím, že neoľutujete…  

V lodičke 


Okno


Svitá 


Biele dni 


Athény 


Oceán 


Amazing Grace „je kresťanský hymnus napísaný anglickým básnikom a duchovným Johnom Newtonom (1725-1807)


Zabúdaš na mňa 


D r a g o       26052011 

Zostali mi

26.04.2024

Zostali mi z kamarátiek vrany Na briezke sa straka rozškrieka Krákoravý koncert na svitaní Preniká do útrob človeka .

Feferónky 73

24.04.2024

Alkoholici a fajčiari môžu byť spokojní. Na orgány sa nehodia. Dobrí ľudia majú v živote len malú šancu uplatniť sa – svet patrí kurvám! .

Feferónky 72

22.04.2024

V minulosti bol sex alternatívou k debilným seriálom. Zvláštne znamenie: Bez pírsingu, bez tetovania, psa nemá. .

Palestína / Deti / Pásmo Gazy /

v Pásme Gazy zomrelo bábätko zachránené z maternice umierajúcej matky

26.04.2024 18:51

Izrael aj napriek medzinárodnému pobúreniu stále hrozí, že podnikne pozemnú operáciu v meste Rafah.

parlament

Amnesty International kritizuje návrhy týkajúce sa RTVS, neziskových organizácií a rodných čísel

26.04.2024 18:30

Organizácia vyzýva na dodržiavanie princípov a ochranu právneho štátu, slobodu združovania a prejavu i na právo na informácie a na ochranu pred diskrimináciou.

Záborská , vašečka

Poslanci ukončili piatkové rokovanie debatou k sexuálnej výchove

26.04.2024 18:25

Poslanci Vašečka a Záborská chcú podmieniť výchovu a vzdelávanie v oblasti sexuálneho správania informovaným súhlasom rodičov.

novela Trestného zákona, parlament

Poslanci majú v roku 2024 zarábať vyše 6600 eur. K platu patria ešte paušálne náhrady

26.04.2024 17:17

Plat poslanca určuje zákon o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR.

Drahoslav Mika

fejtóny, aforizmy, básničky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,241
Celková čítanosť: 5698719x
Priemerná čítanosť článkov: 2543x

Autor blogu

Archív