Stretnutie (2)

  
 
ZBOJNÍK ONDRO:  A či naozaj ništ nemáš?

ZBOJNÍK ĎURO:     Nuž a toto – či by si si nedau? (Vyberie z kapsy čutoru)

ZBOJNÍK ONDRO:  Daj! (Otvorí čutoru a pije) Slabá voľajaká… a nesmrdí…

ZBOJNÍK ĎURO:     Stoličná…

ZBOJNÍK ONDRO:  Ktorejže stolice?

ZBOJNÍK ĎURO:     Moskovskej…

ZBOJNÍK ONDRO:  Jakživ som o takej nechýrovau…(ešte si uhne)

ZBOJNÍK ĎURO:     Daj? To je len pre inteligentov, ty gadžo! Nič nedokážeš ošacovať.

                                    Slopeš len zo zvyku… alebo zo zlozvyku… (upije si)   Štyridsať grádov.

                                    Za krpce som ju od  donských kozákov vyčaral.

ZBOJNÍK ONDRO:  Tak tu je pes zakopaný! Ja pod šesťdesiat neklesám. A najradšej – onú,

                                    z lavóra… garážovicu… A čože v tej stolici… Amos… Amos… Ján

                                     Amos…

ZBOJNÍK ĎURO:     Moskovskej.

ZBOJNÍK ONDRO: Tak, tak… to tam nemôžu mocnejšiu vypáliť:

ZBOJNÍK ĎURO:     Môžbyť môžu… Lavóre nedostať.

ZBOJNÍK ONDRO: Nech pália vo vani.  A … akože si sa k nej?   Ozbíjau si ich, či ako?

ZBOJNÍK ĎURO:     Tých neozbíjaš… Nič nemajú … Už som ti povedau – za krpce som ju…

                                    Od východu sa sem hrnú. Ako traja králi… mudrci…

ZBOJNÍK ONDRO:  Od východu… nuž hádam Tatári… o tých mi dedný dedo rozprávali.

                                    Surové mäso jedia. A volajú to biftek. Ja som len raz oprobovau, hneď

                                    som pásomnicu dostau.

ZBOJNÍK ĎURO:     Čože si..?

ZBOJNÍK ONDRO: Hlístu… takú dlhú… Dva týždne som ju vysrať nemohou. Až jadierka

                                    z tekvice mi jedna bosorka poradiua. To pomohlo.

ZBOJNÍK ĎURO:     A ich máčanku – či si probovau? Dobrá ja k vyprážanému syru.

ZBOJNÍK ONDRO: A si vraveu, že syr zdraviu škodí.

ZBOJNÍK ĎURO:     A či ti ja mám nejaké zdravie? Žalúdok, platničky, reuma… ojojoj…

                                    i žalúdočné vredy. Skús ty žiť tristo rokov!

ZBOJNÍK ONDRO: Ty máš vredy na žaludi?

ZBOJNˇIK DURO:    Na žalúdku, ty tatár!

ZBOJNÍK ONDRO: Nuž veď preto… už som sa zľakou, že či nie… Ja tu s tebou takto

                                    stojím, a dnes veru človek nevie, od koho, čo a ako nachytá…

ZBOJNÍK ĎURO:     (Nôti) A ja ju, a ja ju, nechytaj ma za ňu… Zapáliš si? (Vyberá mešec

                                    s tabakom a zapekačku)

ZBOJNÍK ONDRO: Počkaj, mám mildesortky. Zuzu som navštíviu, v Spišskej Belej… Veď

                                    vieš, ako to v podniku chodí…

ZBOJNÍK ĎURO:     Ukáž… (zoberie si jednu cigaretu, olíže ju zboku, strčí si ju do úst 

                                     a druhú si dá za ucho)  A toto – čože to máš za vecičku? Pekná je…

ZBOJNÍK ONDRO: Zapaľovač. Také kresadlo… Rakúsky…

ZBOJNÍK ĎURO:     I tam si zbíjau?

ZBOJNÍK ONDRO: Mňa tam zbíjaui… Drahota…

ZBOJNÍK ĎURO:     A ako že si sa tam…?

ZBOJNÍK ONDRO: Nuž – ako… Národ sa húfne hrnul, drôty strihal… A valil sa a valil

                                     a valil… Nuž a ja – s národom. Ako vždy.

ZBOJNÍK ĎURO:     A ja ti, ľaľa, doma sedím… a ničoho niet. Keď chceš niekoho ozbíjať,

                                    to aby si sa do šóru postaviu. Viac zbojníkov ako ozbíjancov. A samý

                                     amatér.

ZBOJNÍK ONDRO: Šak sa oni naučia, a veľmi rýchlo… A ja som ti už i v Poľskej…

ZBOJNÍK ĎURO:     A pozvanie – odkiaľ že si..? A či máš financov známych?

ZBOJNÍK ONDRO: Horkýže pozvanie! Horkýže financa! Cez Rysy som, s národom – ako

                                    furt. Nik si ťa nevšíma, každý myslí, že to ty kvôli Leninovi… 

ZBOJNÍK ĎURO:     Nevrav… Kto by to o tebe bou povedau?  A – tam u nich – akože? Ako

                                    menia?

ZBOJNÍK ONDRO: Za náš grajciar dvestopäťdesiat svojich dávajú.

ZBOJNÍK ĎURO:     Ííííí, bisťu! A oplatí sa to?

ZBOJNÍK ONDRO: Že či? I plesňaky kúpiš, i kávu. Až z viedenskej župy ju tam vozievajú.

ZBOJNÍK ĎURO:     Už i tam ju pestujú? Dau by som si.   Už mesiac iba samá melta, enrilo,

                                    cigória…

ZBOJNÍK ONDRO: (Siaha do kapsy a vyberá termosku) Tak čo nevravíš? Nemému decku

                                    ani vlastná mať nerozumie, nie to ešte zbojníčisko. Na! (Podáva mu

                                    termosku)

ZBOJNÍK ĎURO:     (Upije si) Pravá. Prisámbohu pravá! Poklad si ty, Ondriš. A tie … vtáky

                                    -plesniváky… čože to?

ZBOJNÍK ONDRO: Taký zamurcaný drelich. Ako by si sa v gatiach po hnoji pováľau. Ale

                                    ide ti to na dračku.

ZBOJNÍK ĎURO:     Ozaj, aby som nezabudou… moja Anička necháva pozdravovať…

ZBOJNÍK ONDRO: Mňa?

ZBOJNÍK ĎURO:     Nie – hory.

ZBOJNÍK ONDRO: Iba hory?

ZBOJNÍK ĎURO:     A ešte lesy.

ZBOJNÍK ONDRO: Z tej pneumatiky?

ZBOJNÍK ĎURO:     Taj je. Z tej. … Z tej duše

ZBOJNÍK ONDRO: Tak ich teda pozdrav.

ZBOJNÍK ĎURO:     Ahojte, lesy, hory, z tej duše ahojte! Anička vás pozdravuje.

ZBOJNÍK ONDRO: Pekne si to povedau, Ďuri. Len čo je pravda, pekne. Ale ľaľa – čo

                                    mrcha svet v nich skváriu, zmoriu… A Anička – akože ona teraz..? 

                                    Od tvojej popravy som o nej nechýrovau.

ZBOJNÍK ĎURO:     Na kádrovom robila. Ale keď to zrušili, prešla na personálne.

                                    Rehabilitáciu mi vybavila, posmrtnú imunitu… Ale kádruje ma furt! 

ZBOJNÍK ONDRO: Stará štruktúra…

ZBOJNÍK ĎURO:     Stará, ale jará. Až bujará. … Len kto to tu teraz zveľaďovať bude?
 
                                                                                (pokračovanie nabudúce)
 
predošlý článok ……………….. nasledujúci

Sníva sa mi

24.06.2026

Natiahnem si stuhlé údy Pokým Rozum svetom blúdi Uvoľním si mužné svaly Kým hodiny nezastali .

Kaktus 30

22.06.2026

Kde bolo…, si už ani kajúcnici nepamätajú. Kto sa smeje naposledy, tomu nie je veľmi do smiechu. .

Kaktus 29

20.06.2026

Vláda dane predĺžuje, a tak si ich poniektorí krátia. Z bábkoherečky sa môže vykľuť aj dedkoherec. .

ukrajinská vlajka na okupovanom území

VIDEO: Od roku 2022 tam stáli Rusi. Nad Kinburnskou kosou veje ukrajinská vlajka, okupanti ustupujú

25.06.2026 13:55

Kinburnská kosa je piesočný výbežok v Mykolajivskej oblasti.

parlament

Progresívci mierne narástli, Smer klesol a Republika s výrazným prepadom. Komu by sa podarilo zostaviť vládu?

25.06.2026 13:33

Do Národnej rady by sa dostalo aj KDH a veľmi tesne aj Demokrati.

Ai horucava bratislava

Otázkou nie je, či bude nad 40 stupňov, ale o koľko bude pekelná méta prekonaná

25.06.2026 13:11

Extrémne peklo na obzore: Slovensko mieri k historickému teplotnému rekordu, teplomery môžu ukázať až 41 °C.

komunisti bilbord kosák kladivo socializmus komunistická strana

Za kampaň s kosákom a kladivom prišli tresty, súd uložil komunistickej strane a jej vedeniu pokuty za bilbordy

25.06.2026 12:50

ŠTS odsúdil Komunistickú stranu Slovenska za podporu a propagáciu hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.

Drahoslav Mika

fejtóny, aforizmy, básničky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,637
Celková čítanosť: 7553236x
Priemerná čítanosť článkov: 2864x

Autor blogu

Archív