Založ si blog

Aphrodites-Child / Dieta-Afrodity

Je júl, pomaly sa rozbieha dovolenková sezóna, možno niektorých zaveje Aeolov vietor aj do malebnej Hellady, kde je stále čo obdivovať, kde každý kúsok zeme aj mora dýcha históriou a mýtmi. Preto po Nane Mouscouri a neprekonateľnom Mikisovi Theodorakisovi si dovolím ešte jeden poznávací zájazd za gréckou hudbou…

Zrodenie Afrodity (Sandro Boticelli)

Zrodenie Afrodity (Sandro Boticelli)

Afrodita – najkrajšia a najospevovanejšia či najzobrazovanejšia antická bohyňa z Olympu. Podľa dedka Homéra dcéra najvyššieho Dia a bohyne dažďa Diony (mnou v gréckom cykle básní neraz spomínanej), podľa Hésioda sa zrodila pri Cypre z morskej peny po tom, čo táto bola oplodnená krvou z genitálií Urána (Nebo), ktorého zbavil mužstva jeho syn Titán Kronos. Matkou mu bola Gea, bohyňa Zeme. (V mytológiách starých národov je viacero variantov takmer o každom príbehu, takže sa môžeme stretnúť aj s iným podaním.) Aj jej meno má pôvod v morskej pene. Pena je aj dnes po grécky afros, rovnako morská ako tá na pive (Najchutnejšie grécke pivo nesie názov Mythos.). Spomedzi troch grácií – Héra, Athéna, Afrodita – titul „Miss Olymp“ prisúdil smrteľník Paris, trójsky princ vo funkcii pastiera, pôvodným menom Alexander, práve Afrodite. Za odmenu mu bolo dožičené, že si mohol uniesť najkrajšiu ženu sveta Helenu Spartskú, Manželku kráľa Méneláa a Trójska vojna sa mohla začať. (Možno v tej vojne ani nešlo tak o Helenu ako o ropu… Po desiatich rokoch sa zdroje vyčerpali…) Aj to však bolo dané Osudom, proti ktorému boli bezmocní aj bohovia. Za manžela bol najkrajšej bohyni určený  Héfaistos, boh ohňa,  remeselník, kováč, Jedným z detí Afrodity bol Aineás, trójsky hrdina, zakladateľ mesta, z ktorého neskôr vzišiel Rím. V Ríme bola Afrodita stotožnená so staroitalskou bohyňou jari Venušou. Podliehali jej bohovia i ľudia. Mala aj iné deti, ale to by sme už veľmi odbočili od pôvodného zámeru témy. 

133_aphrodites_childΠαιδί της Αφροδίτης. Tentokrát sa Afrodita ukázala ako humánna bohyňa a adoptovala si nie jedno, ako by sa zdalo z názvu blogu, ale až tri deti, troch synov. Ich mená znejú Demis Roussos (spev a basy), Vangelis Papatanasiu (skladateľ a klávesové nástroje) a Lucas Sideras (bicie). A tak v štýle „three in one“ koncom 60. rokov minulého storočia vzniká grécka rocková skupina vyššie uvedeného názvu. 

Na jar 1968 sa stáva po celej Európe populárnym šláger tejto skupiny Rain and Tears / Dážď a slzy / Vrochí kai dákria. Po nej nasleduje niekoľko ďalších úspešných piesní.

Skutočnú slávu a uznanie im však priniesol konceptuálny album z roku 1971, ktorý vznikol pod dojmami Zjavenia Jána Bohoslovca v štýle progresívneho rocku.

666 -The Apocalipse Of St. John / Apokalypsa Sv. Jána. Príprava albumu začala ešte roku 1970. Hlavným autorom hudby sa stal Vangelis Papatanasiu. Práca bola veľmi náročná a Vangelis prestal koncertovať so skupinou Dieťa Afrodity. Prvý svoj sólový album vydáva Demis Roussos a začína ním vlastnú kariéru. Takže v dobe vydania Apokalypsy bola už skupina fakticky rozpadnutá. Ako perličku uvediem, že album veľmi vysoko ocenil surrealistický maliar Salvadore Dalí. Trio sa teda rozišlo a každý sa vydal po vlastnej ceste. Aj keď zriedkavo, ale predsa sa len schádzali a vypracovali niekoľko spoločných projektov. Demis Rossos so svojim „sladkým“ hlasom dobýjal srdcia svojich priaznivcov. Na mnohých jeho pesničkách sa ako autor piesní a hráč na klávesové nástroje podieľal Vangelis Papatanasiu. Lucas Sideras sa dal na vedeckú dráhu a dlho vyučoval antickú literatúru na Sorbone. Paptanasiu pod umeleckým menom Vangelis sa začal venovať žánru elektronickej hudby. Za soundtrack (hudobný sprievod) k anglickému filmu Chariots of Fire (Ohnivé vozy) získal Oskara za Najlepší originálny soundtreck.

End Of The World(Live)


I Want To Live ( 1969)


The Four Horsemen


Dieťa Afrodity – Veľmi stručne o jednotlivcoch.

133_demis_roussosArtemios (Demis) Venturis Roussos je jeho meno v pôvodnom znení bez titulkov. Rok narodenia 1946, miesto Alexandria (Egypt) v rodine egyptských Grékov. Rodina bola hudobne založená. Matka – speváčka, otec – klasická gitara. Demis absolvoval hudobnú školu (gitara, trúbka, kontrabas, orgán). V polovici 50. rokov v súvislosti so suezskou krízou sa rodina presťahovala do Grécka. Tu Demis ako trubkár vystriedal viacero skupín. Roku 1963 spolu s Vangelisom a Siderasom zakladajú skupinu Dieťa Afrodity. Roku 1968 po vojenskom prevrate v Grécku chlapci odchádzajú do Paríža. Počiatočnú popularitu si získali pesničkou Rain & Tears. Roku 1971 skupinu opúšťa ako prvý Demis Roussos a dáva sa na sólovú kariéru. Vydáva album On The Greek Side Of My Mind.

Úspešným sa stal aj album Forever & Ever vydaný roku 1974. Na scéne často zabodoval už svojim nezvyčajným oblečením. V britskej hitparáde zaznamenával striedavo úspechy aj spády. Jeho smermi sú progresívny rock, pop – folk a pop (nie v sutane).

Pozornosť si zaslúžia aj jeho When Forevel Has Gone, End Of The World (1968 Dieťa Afrodity), roku 1969 prepracovaný vyšiel pod názvom I Want To Live, ktorý sa a v európskych hitparádach a umiestňoval na popredných miestach.

Roku 1982 vychádza Demisov Attitudes, niektorými považovaný za najlepší výber jeho nahrávok. 

14.7.985 pri lete z Athén do Ríma bolo lietadlo, ktorým letel, unesené teroristami. Sedem dní strávil v Bejrúte ako rukojemník. Roku 1986 mu v Holandsku vychádza singl Island Of Love, 1987 Vianočný album a francúzske verzie niektorých piesní. Roku 1988 uzrel svetlo sveta CD Time. 1992 – dva albumy: The Story Of…a X-Mas Album. Posledné zaznamenali úspech najmä v Nemecku a vo Francúzsku.

V súčasnosti sa väčšiu časť roka zdržiava v Grécku. Občas sa vracia na scénu a stále prekvapí niečím novým. Vydal autorský maxisingl The Demis Roussos Phenomenon. Koncertuje po celom svete.

133_vangelisEvangelos (Vangelis) Odysseas Papatanasiu, ročník 1943, mesto Volos, Grécko (odkiaľ sa údajne vydali na svoju plavbu za zlatým rúnom Argonauti pod vedením Iásona…). Skladateľ, jeden z prvých hráčov na elektronické nástroje. Autor soundtreckov k mnohým filmom. Talent sa neho prejavil už v 4 rokoch, prvé vystúpenie mal ako 6-ročný. Už ako dieťa sa v hudobnej škole odmieta podriadiť formálnej výuke. Matka z neho chcela mať klaviristu… 

Zakladajúci člen skupiny Deťa Afrodity (viď vyššie). Roku 1974 odchádza z Paríža do Londýna. Repetíruje so skupinou Yes a takmer sa stáva jej klaviristom – za Ricka Wakemana. Vangelis mal však o hudbe trochu odlišné predstavy, a tak sa koncepčne nezišli. Zahájil však spoluprácu s so sólistom skupiny Yes Jonom Andersonom. Roku 1975 zakladá vlastné nahrávacie štúdio – Nemo studios. Nahráva hlavne elektronickú hudbu – albumy Heaven and Hell (1975), Albedo (1976, Spiral (1977) Beaubourg (1987), China (1979). Spolu s Jonom Andersonom vydali 4 úspešné albumy Jon and Vangelis. Spolu s Irene Papas vydáva dva albumy starých gréckych hymnov. Vydáva tiež nahrávky Demisa Roussosa. Vychádza album El Greco (1998).

Soundtrack:

Chariots of Fire


Blade Runner


1492 Conquest of Paradise


Alexander


The Last of the Mohicans

Vangelis je autorom hymny MS vo futbale 2002 (Japonsko, J.Kórea) autorom otváracej hymny Olympijských hier v Athénach 2004 a má aj viacero úspešných baletov. Po rokoch putovania sa vrátil do Grécka a žije vo vlasti.

133_sideras_lucasSideras Lucas, bubeník Dieťaťa Afrodity sa narodil roku1944 v Athénach. Na bicie začal hrať v 13 rokoch, v athénskych kapelách pôsobil od svojho 15 roku. Stretáva sa s Demisom Roussosom a Vangelisom a stáva sa zakladajúcim členom Dieťaťa Afrodity (viď vyššie). Po rozpade skupiny od roku 1972 tvorí vlastnú hudbu. Vydáva album Jeden deň s Polydor France / One Day Wit Polydor France.

Roku 1974 sa objavuje album Pax Spray. Lucas pôsobí tiež ako producent.

Roku 1977 zakladá skupinu Sideras Ypsilon ( + Lakis Vlavianos a Dimitris Katakouzinos) – album Ranné slnko / Morning Sunrise.

Blues – rocková kapela Diesel bola založená roku 1987 a pôsobila desať rokov.

Los Tres – ďalšia jeho  blues – rocková kapela vznikla r. 2005 (+ Simos Kokavesis a Bary Zealy)Aphrodites-Child

S Bakuľou

26.02.2024

Sotva sa vznesiem peši k hviezdam – Pilierom je mi bakuľa Popíja pivo priateľ Gejza Vesmírom Zem sa kotúľa . Nepôjdem ani na bicykli, Na voze, ani na ťave – Onehda sa mi nohy šmykli Čím ďalej, tým viac mľandravé. . Elixír hľadám proti zlobe Aj proti spupnej hlúposti Za sľuby mamľas z ruky zobe Poddajných démon osprostí . Budia ma prvé lúče v [...]

Feferónky 61

24.02.2024

Po anglicky rozprávam, keď chcem, aby mi nerozumeli. . Za jazdca bez hlavy rozmýšľa jeho mulica. .

Feferónky 60

22.02.2024

Všetko zlé pochádza od žien. Najmä deti. Sú aj dobré dievčatá, ale chlapcov viac priťahujú tie horšie. . Najkrajšími kvetmi sú pre mnohých bankovky. . Polícia dáva pozor na poriadok. Neporiadok ju nezaujíma. . Zadarmo je iba syr v pasci na myši. (Aj ten je po záruke) . Prekvapilo ma, že v obchodoch je plno vecí, ktoré nepotrebujem. . Čím menej [...]

SR Bratislava politika vláda 19. schôdza BAX

Po bezpečnostnej rade prišiel na úrad vlády aj Pellegrini a Danko. Rokujú o Ukrajine

26.02.2024 12:45

Fico rokoval aj s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim či predsedom SNS Andrejom Dankom, ktorý sa vrátil z dovolenky v Abú Zabí.

Minister školstva Tomáš Drucker

Drucker chce na základnej škole obmedziť i zakázať mobily

26.02.2024 12:41

Opatrenie pravdepodobne pôjde ako vyhláška ministerstva.

detská obrna

Afganistan spustil očkovaciu kampaň proti detskej obrne

26.02.2024 11:55

Očkovacia kampaň v krajine je často sprevádzaná ťažkosťami, pretože sa o nej šíria konšpiračné teórie.

Parkovacia politika / Parkovanie /

Vyhláška mala platiť už 1. apríla. Rezort vnútra posunul účinnosť o päť rokov

26.02.2024 11:53

Podľa ministra by zmeny skomplikovali plynulosť a bezpečnosť na cestách a priniesli vysoké finančné náklady.

Drahoslav Mika

fejtóny, aforizmy, básničky

Štatistiky blogu

Počet článkov: 2,211
Celková čítanosť: 5623056x
Priemerná čítanosť článkov: 2543x

Autor blogu

Archív